1967’de İtalya Urbino’da kurulan İtalyan silah üreticisi Benelli Armi SpA. En büyük ünü ürettiği yivsiz av tüfekleri ve özellikle onların yarı-otomatik modellerinin üstün performanslarıyla ordular,polis teşkilatı,sivil atıcı ve avcılar tarafından büyük beğeni kazanmasıydı. Benelli av tüfekleri,üstün teknoloji ve işçiliğe dayalı kalite ve ultra güvenilirlik esasına göre üretilirken,silahlarında kullandıkları ComforTech ®,AirTouch ®,SteadyGrip,GripTight ® ve Crio ® sistemleri ile atıcılara ve avcılara daha başarılı kullanım kolaylığı sunmaktadır.

Dünyaca ünlü İtalyan şirketi,kuruluşu 1526 yılına dayanan aile firmasıdır. Fabbrica d’armi Pietro Beretta,merkezi Brescia yakınlarında dağlar ve ormanlar arasındaki Gardone Val Trompia kasabasındadır. Firma on beş nesil boyunca kesintisiz taşınan Beretta geleneğini;kalite,tasarım,malzeme,performans ve teknolojiyle birleşerek İtalya sınırları dışına büyük bir marka olarak taşımıştır. 500 yıllık dev firma,kara avından atıcılığa,güvenlik ekipmanlarından silah sanayisine,Beretta giyim& aksesuardan av çakısına birçok alanda başarısını kanıtlamıştır.

Savaş sonrasında başlayan üretim süreci 1947 yılından itibaren ilk uzun tepmeli Breda Sporting’le taçlanmış ve bu yıldan itibaren Breda Markası, Meccanica Bresciana lisansı altında hafif av tüfekleri, pompalılar, yarın ve tam otomatik tüfeklerle devam etmiştir.

Browning, 1927’de Utah ABD’de kurulmuş bir ateşli silah şirketidir. Browning marka, tabanca ve ağır makineli ateşli silahlarıyla tanınmıştır. … Amerikan Ağır Makinalı Birlikleri tarafından savaşın pek çok yerinde kullanılmıştır.  1897 yılından bu yana milyonlarca tüfek,tabanca ve silah üretmiş olan BROWNING silah bakım yağları,harbi takımları,fenerleri,şapkaları,çakıları ve diğer malzemeleri de üretiyor.

Fabarm firması İtalya Brescia’da şehrin köklü ailelerinden Galesi ailesi tarafından 1900’lü yıllarda kurulup üretimine başlamıştır. 1950’li yılların ortalarında farklı firmalar için parçalar ve havalı tüfek üretimide gerçekleştirmiştir. 1960’lı yılların sonunda ise Fabarm firması ilk yarı otomatik tüfeği olan Goldenmatik modelini piyasaya sürmüştür. Günümüzdede aynı kalitesini koruyan Fabarm av tüfekleri Türk avcıları tarafından büyük beğeni ve övgü almaktadır.

Mossberg, yüz yıla yakın geçmişiyle Dünya’nın en tanınımış tüfek üreticilerinden biridir. 1919 yılından bu yana tabanca, tüfek, makinalı tüfek üretimleri yapan Mossberg, aynı zamanda Dünya’nın en yüksek adette yıllık yivsiz tüfek üreten firmasıdır.

Remington Arms Company, LLC bir Amerikalı silah ve mühimmat üreticisidir. Eliphalet Remington  tarafından 1816 yılında kurulmuştur  Remingtonun Amerika’nın en eski silah yapımcısı ve hala orijinal üretim yapan Amerika’nın en eski fabrikası olduğu iddia edilmektedir. Remington halen av tüfekleri ve tüfekler konusunda  Amerikanın en büyük üreticisidir.

Rizzini, avcıların ve trap – skeet atıcılarının tüm ihtiyaçlarını karşılamak üzere; supepoze, çifte, trap ve skeet tüfekleri üretmektedir. Rizzini av tüfekleri kullanıcısının isteklerine cevap veren ve her zaman kalite disiplininden asla vazgeçmeyen bir firma olarak akıllarda yer etmiştir.Rizzini firmasında son teknoloji ürünü olan CNC makineler kullanılmaktadır. Yenilikçi mühendisleriyle ürünlerini en ince ayrıntısına kadar mükemmelliyetçi bir ruhla üretmektedirler.
Winchester firması 1866 yılında Oliver Winchester tarafından kurulmuş 150 yılllık köklü bir Amerikan firmasıdır. İlk üretimleri olan lever-action tüfek modeli tüm dünyada büyük ilgi görmüş, 700 bin adet üretilerek rekor üretim gerçekleştirilmiştir. Farklı kalibreler üzerinde çalışmalar yapılmış bu modellerde pazarda yerini almıştır. 1890 yılına gelindiğinde ise pompalı tüfek üretimi gerçekleştirilmiştir. Şirket 3 yıl sonra mühimmat üretiminede başlamıştır. Bu yıllar sırasında firma Amerikan donanmasına bir çok üretim gerçekleştirmiştir.
Yine ürettiği pompalı av tüfeği zamanın en çok satan pompalı tüfeği olmuştur. 1912 yılında firma klasikleşen 1912 model defender pompalı tüfeğini tanıttı ve bu tüm zamanların en saygın tasarımlarından biri haline geldi, 2000’li yıllarda ise süperpoze winchester av tüfeği ni üretimlerine ekledi. 2010 yılında Winchester SXP pompalı üretimi başladı, en yeni üretim teknolojileri kullanılarak üretilen SXP sağlamlığıyla göze çarpıyor. Çeşitli av fişeği üretimleride gerçekleştiren Winchester bu sektörde de oldukça önemli bir konumdadır, avcıların vazgeçilmez bir markası haline gelmiştir.
Günümüze gelindiğinde ise firma sürekli model çeşitliliği arttırmaktadır. Bir çok yeni Winchester Pompalı, yarı otomatik ve superpoze üretimleri devam etmektedir.